Польоти «Мавки». 10-разова чемпіонка України керує дронами в ССО
– Що змінилося на службі в поліції після початку широкомасштабного вторгнення?
– По місту та на виїздах з нього працювали на блокпостах. Перевіряли людей та автівки, шукали ДРГ, іноді вилучали зброю. А ще — просто стали більше допомагати людям. Війна — це абсолютно стресова ситуація, де не кожен може миттєво ухвалити правильне рішення. Іноді потрібно поговорити, заспокоїти…
Згодом почала розуміти, що більш корисною для держави я буду на фронті. Чекала переведення в один із бойових підрозділів МВС, але черга до мене не доходила. Тож звільнилася за власним бажанням та пішла до ТЦК.
– Із поліції ви пішли у званні старшого лейтенанта. На яку посаду розраховували у Збройних Силах України?
– Для мене це було останнім питанням. Мене відправили до Полтави на сержантські курси, куди приїжджали рекрутери з різних родів військ та пропонували різні вакансії. Найбільш переконливими були представники Сил спеціальних операцій, які дали вичерпну інформацію по всіх питаннях, підказали, як і де краще проходити навчання. До того часу вже вирішила, що хочу бути оператором дронів. У підсумку зв'язалася з підрозділом, де була відповідна посада, поспілкувалася з командиром.
Коли вже була зарахована до ССО, стала більш глибоко вивчати безпілотні системи. Була на навчанні із загальної та спеціальної підготовки в Польщі, на різних курсах БПЛА. Загалом цей етап зайняв п'ять місяців. Мені цікаво, простір для розвитку — необмежений. Нині я — головний сержант взводу БПАК.
– Звучить дуже солідно! Чому маєте такий невійськовий псевдо – «Мавка»?
– На навчаннях в Польщі так хлопці назвали. Мали маскуватися в лісі, і в мене це гарно вийшло. Відтоді причепилося.
– Як пройшли ваші перші бойові виходи?
– Дуже важливо – якісно підготуватися. І тут головне – спілкуватися з досвідченими побратимами. Дехто на війні вже два роки, тому нагадують про моменти, які на навчаннях проходять повз вуха. Зокрема, щодо вибору спорядження, підбору їжі, засобів захисту. Дрібниць у військовій справі бути не може.
Польоти дронів на навчальних полігонах та в умовах реальної війни – різні речі. Тисне висока відповідальність, бажання якнайшвидше знищити ціль. Я наразі працюю першим номером на дроні-розвіднику. Шукаю техніку, бліндажі, особовий склад ворога, а мій помічник записує та передає артилеристам. Я залишаюсь у повітрі і маю відзняти, чи влучили наші снаряди по цілі.
Згодом спробую себе на FPV-дронах, які мають іншу специфіку. Є в мене мета — танк підбити. Це для дронщика вважається вищим пілотажем, бо ціль дуже жирна та складна. Але на війні, як і в житті, немає нічого неможливого. Тим паче, коли ти в ССО!
До речі, зараз в Силах спеціальних операцій активно проводиться рекрутинг, працює спеціальний центр, і люди приходять в підрозділи з конкретними очікуваннями. Посад — як бойових, так і тилових — вистачає. Які навіть споріднені і з цивільним фахом або просто припадають до душі. Головне для кандидата — мотивація бути корисним, бажання вчитися і розвиватися.
Дмитро ШАПОВАЛ
Єдиний рекрутинговий центр ССО ЗСУ
Наші контакти:
Сайт — https://sofua.army/
Телеграм – https://t.me/recruiting_sofua
Телеграм-бот – https://t.me/src_sof_bot
Фейсбук – https://www.facebook.com/sofua.army/
Інстаграм – https://www.instagram.com/sofua.army/
Вакансії – https://www.work.ua/jobs/by-company/2688937/#jobs
Контактний телефон: 0800357174
Наші офіси:
М. Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 1.
М. Дніпро, проспект Олександра Поля, 2.
Графік роботи: 9:00 – 18:00