Після жіночої гонки вітрові умови не змінились. І чоловіки видали завдяки жахливій стрільбі фаворитів ще більш інтригуюче видовище. Шоу почалося на першому ж етапі, де на стійці по колу штрафу заробили Стурла Легрейд та Ерік Перро. На передачу естафети вони прийшли в районі десятого місця, а лідерами були… естонці. Майже дежавю жіночої гонки. Надовго, правда, їх не вистачило, у підсумку збірна Естонії посіла 17-те місце. Дивували, щоправда, не тільки естонці. У групі лідерів звично виглядала лише збірна Німеччини. Натомість присутність там Чехії, Казахстану та Бельгії відверто дивувала.
А серед записних фаворитів продовжували коїтися дивні речі. На другому етапі на стрільбі лежачи Фаб’єн Клод заробив одразу два штрафні кола. При цьому високої швидкості француза вистачало на те, щоб на передачі естафети відставати від лідера менше, ніж на хвилину. А на першу позицію нарешті вибралися головні фаворити гонки — норвежці. Чехи все ще залишалися другими, на третю позицію вийшли шведи. Найдивніше, що це їм вдалося зусиллями другого ешелону команди – Віктора Брандта та Єспера Неліна. У німців Йоганнес Кюн настріляв коло штрафу і лише на 10 секунд випереджав Клода в боротьбі у кінці першої десятки.
На третьому етапі Йоганнесу Тінгнесу Бьо не вдалося створити того гандикапу, до якого ми звикли у цьому сезоні в естафетах. Мартін Понсілуома якісно пройшов свій етап, передавши естафету у 30 секундах позаду. Німці відставали від лідера на хвилину, і ще на 12 секунд позаду знаходилися французи. Господарі змагань все ще залишалися четвертими, проте було зрозуміло, що боротьбу за нагороди Вітезслав Хорніг топовим суперникам нав’язати не зможе.
На стрільбі лежачи останнього етапу, здавалося, долю золота вже вирішено. Ветле-Шостад Крістіансен відпрацював без промахів, натомість Себастьян Самуельссон змушений був використати два додаткові патрони та відставав уже на хвилину. Ще у 12-ти секундах позаду працювала потужна пара у складі Бенедикта Долля та Кентена Фійона Має. Що сталося із Крістіансеном на вирішальній стійці, не зрозумів ніхто. Маючи в запасі «трамвайну зупинку», як можна закрити вісьмома патронами усього дві мішені? Самуельссон ідеальною стрільбою подякував норвежцю за провал і отримав перед останнім колом дистанції 20 секунд переваги. Переваги навіть не над Крістіансеном, а над Фійоном Має. Норвежець вийшов зі штрафних кіл через 5 секунд після француза, і зміг на фініші вигризти в того срібло, але навряд чи від цього отримав хоч якесь задоволення. Другий рік поспіль норвежці, будучи величезними фаворитами чоловічої естафети, посідають друге місце. Четвертими стали німці, адже Долль витратив три додаткові патрони на стрільбі стоячи, чого було забагато.
Getty Images/Global Images Ukraine. Себастьян Самуельссон і його партнери святкують перемогу в естафеті
П’яту позицію посіли американці, які провели дуже стабільну гонку, не випадаючи по її ходу з топ-10. І на шосту позицію підняв команду Італії Томмазо Джакомель після 20-го місця на екваторі гонки. Чехи з другою найкращою стрільбою у гонці серед усіх команд фінішували тільки сьомими. Цікаво, що найкращі стрільці – канадці – які використали всього 4 додаткові патрони на 40 мішеней, посіли лише 19-те місце із відставанням майже у 6 хвилин від переможців.
Серед лідерів у Кубку націй все стабільно. Норвежці лідирують із величезним відривом, другими йдуть німці, третіми – французи, яким, завдяки непоганим виступам на ЧС, передусім, в естафетах, вдалося відіграти близько двохсот очок у збірної Німеччини.
Наші
Склад збірної України виглядав звично, стартером виступав Артем Прима. Не найкращий етап у його виконанні, але цілком робочий. Чотири додаткові патрони плюс середній хід по трасі конвертувалися у 50 секунд відставання від лідера та 14-те місце.
Нарешті показав себе на чемпіонаті Дмитро Підручний. У непростих вітрових умовах він на кожному з рубежів використав лише по одному додатковому патрону, і на перших двох колах дистанції продемонстрував хорошу швидкість. Трохи сповільнився він на останніх 2,5 кілометрах, однак своє п’яте місце після другої стрільби втримав, і все одно трохи зменшив відставання збірної від лідера порівняно з Примою.
Весь оптимізм закінчився на третьому етапі. Якщо перше коло Денис Насико ще пройшов у більш-менш нормальному темпі та відстрілявся чисто, то на другому відрізку дистанції його швидкість різко впала, а стійка завершилася штрафним колом. Додайте сюди хвилину програшу Йоганнесу Бьо на фінальному колі, і отримаєте 13-те місце та три з гаком хвилини загального відставання.
Все, що зумів зробити Антон Дудченко – це втримати команду на все тій же не дуже щасливій позиції. Чергова невдача чоловіків на ЧС.
У Кубку націй збірна України продовжує залишатися 11-ю з відставанням у 66 очок від команди Фінляндії. За весь чемпіонат світу воно зросло на 3 пункти, тобто, за великим рахунком, нічого не змінилося.
Залік Кубка націй. Чоловіки
Мас-старт. Жінки
У неділю порівняно з суботою вітер над стадіоном у Нове-Место трохи вщух, переставши становити велику проблему для біатлоністів. На всі сто скористалася цим найшвидша гонщиця у пелотоні Жюстін Бреза-Буше. Тільки після першого вогневого рубежі вона вийшла другою, після «подруги» по команді Жюлії Сімон. Надалі ж, коли Сімон почала промахуватися, Бреза-Буше вийшла на першу позицію і зі стовідсотковим стрілецьким результатом перемогла у гонці. Прямо як у мас-старті в Ленцерхайде два місяці тому. Тільки у Швейцарії заради чистої стрільби француженка пожертвувала швидкістю на дистанції, а зараз була і швидкою, і при цьому влучною.
Другою так само із нулем у графі промахів стала Ліза Віттоцці. Італійка постійно знаходилася у лідируючій групі, а на другу позицію вийшла після першої стійки, коли конкурентки почали промахуватися, і спокійно довела справу до срібної медалі.
Лише за бронзову нагороду точилася боротьба до останньої стрільби. На неї поруч прийшли майстриня контактних гонок Жюлія Сімон із двома промахами та її партнерка по команді Лу Жанмонно – з одним. Як завжди, Сімон швидко почала стрільбу, але одну мішень не закрила. Жанмонно вицілювала довше й успішніше, влучила п’ять з п’яти й, отримавши перевагу у 17 секунд, без проблем фінішувала третьою. Тож француженки завоювали золоті медалі у всіх можливих дисциплінах на чемпіонаті світу, окрім індивідуальної гонки. І додали до них перемоги в обох змішаних естафетах. Хто б міг подумати, що медальний залік ЧС виграє не Норвегія?
До речі, про Норвегію. Після уже звичного провалу на першій стійці (3 промахи) десяту позицію посіла Інгрід Тандреволд. І це, на секундочку, найкращий результат норвежок в особистих гонках на всьому ЧС!
Відзначити варто найкращу снайперку світового біатлону Ванессу Фогт, яка з ідеальною стрільбою стала п’ятою. Несподіванкою варто вважати успіх австрійок, Лізи-Терези Хаузер та Анни Гандлер, які посіли, відповідно, шосте та сьоме місця. Згадаємо й порушницю спокою у суботній естафеті Туулі Томінгас. Естонка фінішувала восьмою.
Наші
Від України кваліфікувалася у гонку лише Христина Дмитренко. Дебютний мас-старт на найвищому рівні їй відверто не вдався. Швидко стало зрозуміло, що сервісмени не вгадали зі змащенням, а зважаючи на апріорі невисоку швидкість Христини, три промахи у таких умовах – забагато. Дмитренко закінчила гонку 27-ю, однак чемпіонат світу може однозначно занести собі до активу.
Мас-старт. Чоловіки
Через хворобу на старт не вийшов лідер Кубка світу в заліку мас-стартів Йоганнес Дале, тому норвежців у гонці було незвично мало: лише четверо. Те, що результати будуть несподіваними, стало зрозумілим дуже швидко. За хороших вітрових умов на першій стрільбі по промаху зробили Йоганнес Тінгнес Бьо, Ветле-Шостад Крістіансен, Стурла Легрейд, Себастьян Самуельссон і ще декілька претендентів на високі місця. В лідери вирвався Кентен Фійон Має, поруч із яким знаходилися Тар’єй Бьо, Бенедикт Долль та Андрейс Расторгуєвс. Якщо німцю на другу половину дистанції забракло фізичних сил, і він знизив швидкість та почав промахуватися, то латвієць впевнено тримав темп найкращих біатлоністів світу.
До третього вогневого рубежу групу лідерів наздогнав Бьо-молодший, знову примусивши відзначити, як класно він у цьому сезоні вміє відіграватися. І тільки він та Расторгуєвс пройшли стрільбу чисто. Дивно, але й надалі Андрейс програвав по дистанції Йоганнесу зовсім небагато. Дванадцяти секунд перед вирішальною стійкою у випадку промаху для перемоги норвежцю могло не вистачити. У відповідальний момент його рука не здригнулася, і третє особисте золото чемпіонату світу він здобув. Лише одну гонку він у Нове-Место не виграв, як і минулого року в Обергофі. Цього разу Бьо-молодший обмежився сріблом у спринті, а тоді – бронзою у мас-старті. А ось перемогти у змішаних естафетах зараз не вдалося, не без «допомоги» Інгрід Тандреволд. Через це Йоганнесу поки вдалося тільки наздогнати за кількістю золотих нагород на чемпіонатах світу легендарного Уле-Ейнара Бйорндалена. У обох норвежців по 20 перемог, і наступного року Бьо, найімовірніше, стане одноосібним рекордсменом.
Расторгуєвс же впевнено розстріляв мішені й на четвертому вогневому рубежі, і вирушив за своєю першою медаллю на чемпіонатах світу. І, мабуть, останньою, адже латвійцю цього року виповниться уже 36. В останній день змагань ми стали свідками найбільшої сенсації.
За третю позицію боротьбу вели Фійон Має та Бьо-старший. В очній перестрілці на останньому рубежі француз відпрацював блискуче, а норвежець відправився на штрафне коло та зрештою фінішував четвертим. Франція здобула ще одну медаль, першу й останню в чоловічих особистих гонках. Після провалу на старті сезону французьким біатлоністам вдалося добре підготуватися до головних змагань. Окремо подякувати вони, безумовно, повинні, своїм сервісменам: французькі лижі працювали найкраще у всьому пелотоні.
До топ-10 потрапили ще двоє французів: Фаб’єн Клод та Ерік Перро. А швейцарець Сталдер, який другим з усіх 30-ти учасників відстрілявся в нуль, посів лише 7-ме місце, програвши хвилину такому ж снайперу Расторгуєвсу.
Наші
У гонці брали участь двоє українських біатлоністів. Антон Дудченко, оскільки швидкістю не може конкурувати із провідними біатлоністами світу, зробив ставку на якісну стрільбу. Загалом, йому вдалося добре відпрацювати на вогневих рубежах, схибивши тільки раз на другій лежці. Незважаючи на велику кількість промахів у суперників, Дудченко на фініші лише замкнув топ-20.
Дмитро Підручний настріляв одразу чотири кола штрафу, тому завершив гонку 27-м.
Якщо підбивати підсумки чемпіонату світу для обох наших збірних, позитиву буде небагато. Дійсно великою світлою плямою став тільки виступ Христини Дмитренко. Ось від кого потрапляння до топ-10 в особистих змаганнях точно не чекали. Правда, тут одразу постає питання, як так вийшло, що переможниця юнацької Олімпіади восьмирічної давнини тільки зараз, у віці 24-х років, проводить перший повний сезон в основній команді? Великий привіт у першу чергу донедавна незамінному керівнику українського біатлону Володимиру Бринзаку. Адже це з його ініціативи масово надавалося українське громадянство представникам країн-агресорів, яким забезпечувалися кращі умови порівняно з українською молоддю. І не без його впливу до останнього в основній жіночій команді виступали ветерани, хоч і заслужені, але часи яких давно пройшли. Більш детально про це варто буде поговорити, підсумовуючи сезон у березні.
Відзначимо жіночу естафетну четвірку, яка в складних вітрових умовах змогла, на відміну від багатьох команд, якісно відстрілятися та стати п’ятою. Що ще? Непогану стрільбу Дудченка? Але без швидкості вона мало що дає, та й взагалі регрес чоловічої команди у цьому сезоні очевидний. Жінки ж у порівнянні з минулим роком свої результати в цілому покращили, але виокремити, крім Дмитренко, наразі нема кого.
Медальний залік, як уже зазначалося, несподівано виграла збірна Франції завдяки своїй жіночій команді. Другими стали норвежці. А всього за 12 гонок медалі вибороли представники шести країн. І це, чесно кажучи, ще багато, адже Латвію побачити серед них явно ніхто не чекав.
Медальний залік чемпіонату світу
Черговий етап Кубка світу пройде наступного тижня у норвезькому Голменколлені. 29-го лютого жінки вийдуть на старт індивідуальної гонки.