Футбол

Головне розчарування євросезону для України – провал відвідуваності Зорі

Getty Images/Global Images Ukraine

Після поразки «Шахтаря» від «Марселя» (1:3) в поєдинку-відповіді 1/16 фіналу Ліги Європи українських клубів у поточному сезоні європейських кубків більше не залишилося. Наша країна уперше за довгі роки випала з топ-15 таблиці коефіцієнтів УЄФА, й тепер не зможе розраховувати на п'ятьох представників у єврокубках, а задовольнятиметься лише чотирма командами.

Основним «постачальником» очок для коефіцієнтів УЄФА у сезоні-2023/24 знову став «Шахтар». Донеччани здобули 11 пунктів, тоді як чотири інші повпреди УПЛ у сумі взяли менше за одних лишень «гірників»: «Зоря» – 6, «Дніпро-1» – 1,5, «Ворскла» та «Динамо» – по 1.

Здавалося б, на тлі відверто ганебних результатів «Динамо», «Ворскли» та «Дніпра-1» футболісти «Зорі» у поточному єврокубковому сезоні можуть почуватися ледве не королями, адже виступили набагато гідніше, але… Саме луганському клубу «пощастило» вписати в історію клубного українського футболу одну з найбільш непрезентабельних сторінок, пов'язану із показниками відвідуваності поєдинків «мужиків».

Після початку повномасштабної фази російсько-української війни усі вітчизняні футбольні команди, чи то клубні, чи то збірні, змушені проводити міжнародні поєдинки за межами своєї батьківщини. Керівники кожного клубу, який представляв Україну в єврокубках минулого та поточного сезону, самостійно вирішували у якому місті та на якому стадіоні проводити номінально домашні поєдинки. Кожен клуб сам оцінював питання логістики, потенційної можливості заробити на продажу квитків, а також цілу купу інших проблем, що звалилися після повномасштабного початку російської військової агресії.

В результаті боси «Зорі», мабуть, надихнувшись успішними результатами у питанні продажу квитків на матчі збірної України, що проходили у Польщі, а також досить непоганими показниками київського «Динамо» в минулому сезоні, вирішили зупинитися на «Арені Люблін» у Любліні, яка є домашнім стадіоном для місцевої футбольної команди «Мотор». Проте ставка на Польщу не зіграла…

Спортивна споруда, яка була відкрита у жовтні 2014 року, має номінальну місткість трибун у 15,5 тисяч, й у «Зорі», вочевидь, розраховували, що клубу вдасться збирати на матчі єврокубків хоча б третину чи половину від цієї цифри. Чисто гіпотетично такий розрахунок луганців та організаторів, які допомагали їм у реалізації цього плану, міг виправдатися з огляду на ту обставину, що «Мотор» грає тільки у другому за силою дивізіоні польського футболу. Отже, фанати в Любліні не розпещені матчами високого міжнародного рівня та можуть виявити інтерес до ігор Ліги Європи, а потім і Ліги конференцій, куди вибула «Зоря», програвши у кваліфікації другого за статусом євротурніру за сумою двох матчів празькій «Славії» (0:2, 2:1).

Однак насправді реальність виявилася значно суворішою та непривабливою для «Зорі». Перший тривожний дзвінок для луганців пролунав ще у серпні під час згаданого вище поєдинку проти «Славії». Тоді на матч проти пражан підтримати «мужиків» на трибуни «Арени Люблін» прийшло лише 964 глядачі. Здавалося б, після такого негативного результату керівництво клубу спробує щось зробити, аби на груповій стадії Ліги конференцій ситуація із відвідуваністю домашніх матчів луганців змінилася на краще, але…

На перший поєдинок у групі Ліги конференцій проти «Гента», в якому «Зоря» показала себе дуже непогано та змогла сенсаційно зіграти із міцними бельгійцями внічию 1:1, на трибунах «Арени Люблін» виявилося ще менше вболівальників, аніж на матчі проти «Славії» – 539…

Вже тоді стало зрозуміло, що в «Зорі» просто не подбали про належну рекламу поєдинку в Любліні та навколишніх містах, аби спробувати заманити на стадіон місцевих футбольних уболівальників, а якщо відверто казати, то й хоч би просто «роззяв», які змогли хоча б трохи розбавити гнітючу атмосферу відверто пустого 15-тисячника.

«Треба сказати, що клуб не надто подбав про рекламу та полегшення процесу купівлі квитків для польських уболівальників. Квитки можна придбати лише онлайн та лише на українському сайті «Зорі», якихось рекламних акцій на матчі в місті немає. Українські вболівальники також не можуть собі дозволити приїхати на такий матч через ціни та пізній час початку поєдинку», – повідомляв тоді канал BuckarooBanzai у соціальній мережі X (колишня – Twitter).

На другому домашньому матчі «Зорі» в рамках групової стадії Ліги конференцій проти «Маккабі» Тель-Авів на трибунах «Арени Люблін» зібралося вже 763 вболівальники. Невелике покращення показника, на фоні поєдинку проти «Гента», не допомогло «мужикам» здобути позитивний для себе результат на полі – команда тоді ще Валерія Кривенцова програла абсолютно без шансів (1:3).

Але зовсім не невдалі дії футболістів призвели до тотального провалу відвідуваності «Зорі». В останньому номінально домашньому поєдинку проти ісландського «Брейдабліка», який формально вже нічого не вирішував, але на який «мужики» по-особливому налаштовувалися, прагнучи «грюкнути дверима», й за підсумком заслужено виграли із рахунком 4:0, на трибунах стадіону в Любліні зібралося тільки 442 вболівальники, хоча безпосередньо перед початком поєдинку польські журналісти взагалі повідомляли, що на гру продано рекордно низьку кількість квитків – усього 250.

Очевидці, які були присутні на поєдинку «Зоря» – «Брейдаблік», розповідають, що після гри футболісти луганської команди мали ледве не унікальну можливість поспілкуватися фактично з кожним вболівальником: комусь дати автограф, із кимось сфотографуватися, з кимось просто перекинутися парою фраз. Звичайно, це дуже похвально щодо поведінки самих гравців, але абсолютно сумно з точки зору відвідуваності матчів українського клубу у Польщі.

Загалом на чотирьох іграх «Зорі», які були номінально домашніми, у євросезоні-2023/24 зібралося лише 2708 глядачів, що у перерахунку на одну гру дає катастрофічний середній показник відвідуваності у 677…

Вже після того, як «Зоря» завершила свій єврокубковий шлях цього сезону, польський журналіст Петр Слонка повідомив, що працівники «Арени Люблін» загалом залишилися задоволеними співпрацею з українським клубом.

«Я спілкувався з людьми із числа працівників та керівництва «Арени Люблін» та запитував про їхні стосунки із «Зорею». Усі дуже задоволені співпрацею. В Любліні визнають, що «Зоря» багато чому навчилася та потребувала допомоги, але люди в клубі дуже швидко навчалися та швидко освоїли усі правила УЄФА. Люди з клубу дуже привітні. Вони не створюють проблем. Вони швидко вирішують кризові ситуації. «Арена Люблін» хотіла б, аби «Зоря» грала там набагато частіше», – зазначив Слонка.

Відверто кажучи, висновки на майбутнє керівництву «Зорі» та «Арени Люблін», за умови продовження співпраці на євросезон-2024/25, яка поки що виглядає сумнівною, враховуючи як мінімум слабкі спортивні результати луганців в українській Прем'єр-лізі, належить зробити дуже та дуже фундаментальні. Повторювати переписування антирекордів відвідуваності – це сумнівне досягнення, радіти якому ніхто не буде, як мінімум з числа вболівальників та інших матеріально не зацікавлених у такого роду співпраці навколофутбольних осіб.

А поки ми можемо лише констатувати, що разом із вельми слабкими (переважно) результатами українських команд у єврокубковому сезоні-2023/24, які не принесли великого приводу для радості, головним розчаруванням цього відрізку стане ще й тотальний провал відвідуваності номінально домашніх матчів «Зорі». І чого б там не хотіли на «Арені Люблін», а всі ми якнайшвидше чекаємо на повернення «мужиків» до їхнього рідного Луганська – міста, де колись проживало понад 400 тисяч українців, серед яких легко знайшлося б кілька десятків тисяч активних та відданих шанувальників футболу, аби заповнити на повну рідний для «Зорі» стадіон «Авангард». І тільки тоді всій українській спільноті нарешті стане спокійніше, і не доведеться здригатися від переписування антирекордів, що межують за своєю суттю із якимись апокаліпсичними явищами…

По материалам

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»