Чоловічий спринт став однією з найзагадковіших гонок поточного сезону. Абсолютно неможливо було спрогнозувати ані стрільбу, ані швидкість багатьох спортсменів. Наприклад, Йоганнес Тінгнес Бьо на кожному з вогневих рубежів не закрив по дві мішені та посів лише 17-те місце. Тар’єй Бьо промахнувся двічі та став сьомим. Брати ніби вирішили під кінець сезону влаштувати інтригу в боротьбі за ВКГ. І виходить у них після чемпіонату світу це непогано.
А за перемогу в окремо взятій гонці боролися зовсім не ті, від кого очікували звитяг. Після другої стрільби лідирував, щоправда, Себастьян Самуельссон, який давно входить до еліти світового біатлону. В інтервалі дев’яти секунд від шведа знаходилися одразу чотири спортсмени: Ерік Перро, Тімофєй Лапшин, Емільєн Жаклен та Кемпбелл Райт. Саме двоє французів і посіли у підсумку два перших місця, причому Перро з чистою стрільбою втримав перевагу у дві секунди проти більш швидкого Жаклена, якому не завадили піднятися на подіум і два штрафні кола. Самуельссон слабко пройшов останній відрізок дистанції й у підсумку став тільки п’ятим. Лапшин, який задовго до повномасштабного вторгнення орків сховався під флагом Південної Кореї, взагалі за фінальні кілометри програв 40 секунд лідеру та не потрапив навіть у топ-10. Райт же вдруге за два етапи оновив свій найкращий особистий результат на Кубку світу, замкнувши квіткову церемонію.
На третю ж позицію, показавши найкращий час останнього кола, злетів Стурла Легрейд, який йшов після двох вогневих рубежів лише шостим, програючи лідеру двадцять секунд. Коли вже здавалося, що до подіуму вже точно ніхто більше не добереться хоча б тому, що при температурі близько 10 градусів на спекотному сонці траса сильно розбилася і на ній малореально показати високий результат, з’явився інший норвежець, Йохан-Олав Ботн. Домінатор цьогорічного Кубка IBU лише вдруге після Обергофа виступав на Кубку світу. У Німеччині він нічого не показав, а ось у США, навіть стартувавши третім з кінця, здорово пройшов по дистанції та ще й несподівано чисто відстрілявся. На фініші Ботн на півтори секунди випередив Легрейда та піднявся на подіум у своїй третій гонці на найвищому рівні. Фантастика, але коли мова заходить про норвежців у біатлоні, то чи варто взагалі вживати це слово? Адже навіть у далеко не найвдалішій гонці у топ-10 все одно фінішували четверо скандинавів.
А ось подіум міг і повинен був стати суто французьким. Більше того, переможець спринту мав бути іншим. Справа у тому, що блискучу гонку сам собі зіпсував Кентен Фійон Має. Він показував відмінну швидкість і непогано стріляв, але… просто забув пробігти єдине коло штрафу після стрільби стоячи. Важко сказати, як подібне можливо на такому рівні, якщо мова йде не про Дар’ю Домрачеву, але французу вдалося. За свою забудькуватість Фійон Має отримав штраф у дві хвилини та фінішував 31-м із відставанням у хвилину 35 секунд від Перро. Оскільки ми розуміємо, що коло штрафу – це 22-24 секунди, елементарна математика приводить до очевидного висновку: експереможець Кубка світу вкрав перемогу сам у себе.
Наші
Українці звично були повільними на трасі, тому на високі місця розраховувати не могли. Хоча більш-менш якісно відстрілятися вдалося одразу трьом нашим біатлоністам. Артем Прима, Антон Дудченко та Віталій Мандзин, як під копірку, чисто пройшли стрільбу лежачи та одного разу схибили на стійці. Перші двоє при цьому замкнули топ-40, отримавши мінімальні залікові очки, а молодий Мандзин показав 48-й результат.
Getty Images/Global Images Ukraine. Дмитро Підручний
Найшвидшим у збірній України прогнозовано став Дмитро Підручний, але через три кола штрафу він посів лише 55-те місце. І, нарешті, Тарас Лесюк з двома промахами став 78-м.
У Кубку націй за одну залікову гонку до фінішу чоловіча збірна України не тільки втратила шанси на десяту підсумкову позицію, а ще й підпустила на відстань п’яти очок до себе команду США. З огляду на поточну форму американців, відіграти це смішне відставання у спринті в Кенморі не складе для них жодних проблем. Правда, великої різниці між 11-м та 12-м місцем немає з точки зору квоти на гонки, але все одно неприємно.
А лідирувати давно без шансів для усіх суперників тут продовжує збірна Норвегії.
Залік Кубка націй. Чоловіки
Гонка переслідування. Жінки
Нарешті у Солджер Холлоу біатлоністкам майже не дошкуляв вітер, і для гонки з чотирма вогневими рубежами це було хорошою новиною. Персьют зсунули на ранок за американським часом, тож і температура повітря не була занадто високою. Усі умови для вдалого виступу. І варто сказати, що на трасі ні в кого з фаворитів не спостерігалося серйозної переваги за швидкістю навіть над біатлоністками другого ешелону. Тобто, все мала вирішувати стрільба.
Ніби підтверджуючи цю тезу, перший вогневий рубіж головні фаворитки гонки пройшли без промахів. Винятком була Жюлія Сімон, але її відставання від призової трійки складало хвилину й здавалося, що в хороших вітрових умовах стільки відіграти їй не вдасться.
А уже на другій лежці двічі схибила переможниця спринту Жюстін Бреза-Буше. На обох стійках вона відстрілялася так само, і з сумарними шістьма промахами у підсумку посіла лише сьоме місце. Переслідувачки француженки Інгрід Тандреволд та Лу Жанмонно відпрацювали чітко та вдвох лідирували. Ліза Віттоцці після штрафного кола програвала їм трохи більше, ніж пів хвилини.
На першій стрільбі стоячи Жанмонно промахнулася одного разу, і тут же Віттоцці опинилася одразу за нею. А Тандреволд накрило дежавю чемпіонату світу. Три незакриті мішені, і у Кубку світу знову запахло інтригою. А коли норвежка так само жахливо відпрацювала й другу стійку, стало зовсім цікаво. Адже фінішувала Тандреволд тільки 11-ю після другої позиції у спринті. У боротьбу ж за третє місце після вдалої стрільби несподівано втрутилася Сімон.
На останній вогневий рубіж Жанмонно та Віттоцці прийшли разом і синхронно закрили всі мішені. Тож довелося вирішувати долю переможця гонки у фінішному спринті. Більше сил залишилося у француженки, вона й тріумфувала.
Сімон прийшла на вирішальну стрільбу разом із Бреза-Буше та Тандреволд і припустилася одного промаху. Але, як ми пам’ятаємо, суперниці мазали ще більше, а оскільки перед іншими конкурентками Жюлія мала запас часу, то без проблем фінішувала третьою. У квіткову церемонію потрапили Каролін Кноттен, Лена Хеккі-Гросс та Туулі Томінгас. Естонка й після чемпіонату світу продовжує вдалі виступи. Мабуть, у країнах Балтії не знають, що у біатлоністок повинен бути один пік форми на головні змагання. Вибачте, жарт сумний, але втриматися важко.
Відзначимо прорив Ельвіри Еберг із 28-ї стартової позиції на десяте місце.
У боротьбі за ВКГ ситуація загострилася. За три гонки до фінішу сезону Інгрід Тандреволд випереджає Лізу Віттоцці на 73 очки. Поруч знаходиться й Жюстін Бреза-Буше, та й Жюлія Сімон ще не втратила шанси на захист минулорічного досягнення.
Наші
Христині Дмитренко важко даються гонки на висоті у 1700 метрів, тому вона з 55-го місця після спринту не стартувала.
А Юлія Джима провела хорошу гонку. Три перші вогневі рубежі вона подолала вдало, завдяки чому піднялася з 33-ї стартової позиції у топ-20. На жаль, на останній стійці все ж трапився один промах, проте далеко він Джиму не відкинув. На трасі Юлія трималася гідно, і в підсумку посіла 22-ге місце.
Загальний залік Кубка світу. Жінки
Гонка переслідування. Чоловіки
За годину, яка пройшла до старту чоловічого персьюту, на біатлонному стадіоні посилився вітер. Цей факт разом із тим, що за результатами спринту в інтервалі хвилини від лідера стартували одразу 18 людей, обіцяли цікавий розвиток подій. І очікування справдилися.
Вже на першій стрільбі одного промаху припустився тріумфатор спринту Ерік Перро. Після ще двох промахів у подальшому він фінішував лише восьмим. Дві мішені не закрив не менш сенсаційний третій призер суботньої гонки Йохан-Олав Ботн. Норвежець у підсумковому протоколі став тільки десятим. Натомість Емільєн Жаклен відпрацював швидко та влучно, вийшов на дистанцію лідером та розвинув шалену швидкість на другому колі.
До пори до часу це не впливало на влучність стрільби француза. Другу лежку він також пройшов чисто. Другим з відставанням у пів хвилини йшов Стурла Легрейд, близько 15-ти секунд норвежцю програвав Йоганнес Кюн. І вже на четверту позицію з сімнадцятої стартової прорвався Йоганнес Тінгнес Бьо. Тільки ці четверо з першої десятки спортсменів до екватору гонки підійшли без промахів. Поруч із братом знаходився Тар’єй Бьо, який не закрив одну мішень на першому рубежі.
Якщо Жаклен піднімає швидкість, рано чи пізно варто чекати збою. Він стався на третій стрільбі, та який! Одразу три промахи у стилі Інгрід Тандреволд. Однак далеко француз не відкотився. Легрейд помилився одного разу, тому, хоча й вийшов на трасу лідером, Йоганнес Бьо уже дихав йому у спину. Усього в десяти секундах позаду знаходився Жаклен після своїх штрафних кіл. І за ним у десяти секундах перебувала група з чотирьох спортсменів.
Бьо-молодший та Легрейд разом прийшли на вирішальну стрільбу та синхронно промахнулися по разу. Жаклен, який і не думав відставати, швидко закрив усі мішені й вийшов лідером на останнє коло дистанції. Але ж у десяти секундах позаду знаходився лідер загального заліку Кубка світу. Ба більше, за ним у декількох секундах перебували і Легрейд, і Бьо-старший, який єдиним із переслідувачів чисто відпрацював останню стійку.
Getty Images/Global Images Ukraine
На першому ж кілометрі після стрільбища Йоганнес Бьо вже вийшов у лідери, нікому вже не дозволивши помріяти про перемогу. Принц біатлону вчергове блискуче відіграв у гонці чимале відставання у 58 секунд після спринту. Двоє його партнерів по команді вже на біатлонному стадіоні наздогнали Жаклена, але випередити француза вдалося тільки Тар’єю Бьо. Легрейд посів не найприємніше четверте місце у другій гонці поспіль. А норвежців у чільній десятці цього разу виявилося п’ять.
У загальному заліку інтрига, хоч і залишається живою, дуже сумнівно, що Йоганнес Бьо дозволить брату відіграти 62 очки за три гонки. У локальній боротьбі усіх інших норвежців між собою найвище знаходиться Легрейд, який випередив на 7 очок Йоганнеса Дале, що провів невиразний етап, двічі посівши 15-те місце.
Наші
Віталія Мандзина та Дмитра Підручного, які багато програли у спринті, тренерський штаб вирішив не навантажувати додатково, тому на старт персьюту вони не вийшли. Артем Прима після трьох промахів на двох перших вогневих рубежах відкотився у середину шостого десятку та знявся з гонки.
Єдиним з українців, хто стартував та фінішував, залишився Антон Дудченко. Він був традиційно повільним на трасі, але непогано проявив себе у стрільбі, не закривши по одній мішені на кожній стійці. При цьому Дудченко показав цілком пристойну 17-ту швидкострільність у гонці, з чим, як і з влучністю, у нього були величезні проблеми у першій половині сезону. Ось тільки без нормального лижного ходу ці досягнення небагато дають. Антон фінішував на тій же позиції, з якої й стартував, тобто, 40-м.
Загальний залік Кубка світу. Чоловіки
Фінал біатлонного сезону відбудеться у канадському Кенморі. Найближчого четверга о 18.40 за київським часом жінки вийдуть на старт спринтерської гонки.