У 1984 р. було створено Inter City Firm (перша назва – Her Majesty's Service) – радикальна група хулз, що підтримували «Джерс». Назва запозичена у фанів «Вест Гема». Тамтешнє угруповання побачило світ наприкінці 1970-х рр., а в першій половині 1980-х вже мало шалену славу у фанатських колах. Надалі фан-угруповання в «Джерс» стали з’являтися з частотою появи грибів після дощопаду: Rangers Soccer Babes, Section Red, The Blue Order, Vanguard Bears, Sons of Struth тощо. Опісля побачили світ й різноманітні асоціації помірніших прихильників «плюшевих ведмедиків», які, зрештою, об’єдналися в структуру з назвою Club 1872.
Фото Олексія Рижкова
Джим Мактеггот на прізвисько Джинкс народився в 1973 р. і впродовж тривалого часу був членом Inter City Firm. Надалі йому навіть було пожиттєво заборонено вхід на домашній для «Джерс» стадіон «Айброкс». Це сталося після того, як Джинкса було заарештовано в 1999 р. в Ейндховені на матчі Ліги чемпіонів. Зіткнення з тамтешніми фанами (за словами Джима, 300 місцевих протистояли 40-ка прихильникам «рейнджерів», та не виключено, що боєць дещо перебільшує) закінчилося арештом усіх 7-ми членів Inter City Firm, які брали участі у бійці. Довготерміновим наслідком тих подій Джинкс згодом називав те, що, мовляв, справжніх фанів «Рейнджерс» нині зустрінеш лише на виїзді, а «Айброксу» не вистачає атмосфери. Хай там як, а сьогоднішня гра пройде не на «Айброксі», а на «Хемпдені». Й ще Джинкс скаржиться, що, мовляв, у русі фанів «Рейнджерс» останнім часом мало молоді. Отут він має рацію, адже індустрія розваг у нашочасся куди розвиненіша, ніж 30 років тому, і юнь має чимало можливостей підкреслити свою індивідуальність.
Рейнджери-селебрітіс
Чимало відомих особистостей уболівало й уболіває за «Рейнджерс» із Глазго. Славнозвісний шотландський актор Шон Коннері, хоч і народився в Едінбурзі, проте все життя палко підтримував саме клуб із Глазго. Певно, до самої смерті ніщо не розлучить коміка Енді Кемерона з улюбленою командою. Свого часу він зажив слави футбольного хулігана, надалі (з 1978 р) став відомий завдяки виконанню пісні, що прославляє «Тартанову армію» шотландських фанів. Щоправда, були в нього певні непорозуміння з фанством, коли він критикував антикатолицьку політику клубу на початку 1980-х. У 1999 р. один із фанів «Абердина» спробував напасти на Кемерона на полі стадіону «Айброкс», та все закінчилося судом і штрафом для лиходія.
Уродженець Глазго рок-музикант Малькольм Мічел Янг, засновник і гітарист групи AC/DC також був частиною фан-спільноти «Рейнджерс». Власне, так само палким прихильником цієї команди є і Ангус, молодший брат Малькольма, чий енергійний стиль гри на гітарі чимось нагадує енергію гравців «Рейнджерс». Відданою фанаткою «Джерс» є шотландська співачка Лулу, переможниця Євробачення-1969.
Сила-силенна й інших дотичних до музики людей навернені в «рейнджерсівську» футбольну віру. Може, тому й спів трибун домашньої арени «Рейнджерс» такий запаморочливий? Хай там як, а тиск трибун на динамівців сьогодні буде несамовитим. Та щиро сподіваюся, що в наших хлопців усе вийде. Вперед, «Динамо», хай які пісні та з яким рівнем децибелів співають фани суперників!