Шахи

Наталія Букса – віце-чемпіонка Європи. Як українки на Родосі виступили

Facebook

Відшумував шаховий чемпіонат Європи серед жінок. Його підсумки стали певною мірою надихальними для України. Історично українки на чемпіонатах Європи грають вельми достойно. П’ять разів представниці нашої країни здіймалися на найвищу сходинку п’єдесталу пошани, кількараз здобували відзнаки за 2-ге й 3-тє місця. Плекали ми небезпідставні сподіванки й на цьогорічний п’єдестал, адже наше представництво на Родосі було солідним. 16 українських шахісток взяло участь в європейському чемпіонаті цьогорік, серед них і титуловані гравчині національної збірної. Фактично, за винятком сестер Музичук у Греції був представлений весь цвіт українських жіночих шахів. І львів’янка Наталія Букса виправдала наші сподівання!

Наталія стартувала з перемоги над 19-річною іспанкою Лейре Абріскетою Зудайр, протиснувши сицилійський захист супротивниці, загнавши в пасткову безвихідь білопільного слона чорних, а опісля створивши небезпечного прохідного пішака. А от у 2-му турі знов-таки 19-річна болгарка Надя Тончева зуміла вимислити проблеми для української шахістки. Вже в супротивниці вийшло утворити прохідного пішака й довести справу до перемоги. 66-те місце Букси після двох ігрових днів не видавалося слушним трампліном для штурму медальних вершин. Однак у 6-ти дальших турах Наталія здобула 5,5 очок й увійшла до трійки лідерів. А під завісу чемпіонату Букса зіграла внічию з рейтинговішими чотирисотницями Дінарою Вагнер із Німеччини та Гюнай Мамедзаде з Азербайджану (суперниця, маючи зайвого пішака у ферзевому ендшпілі, будь-що намагалася здобути перемогу й випередити в загальному заліку українку, та її зусилля були марними). Отже, підсумок для Наталії: 7,5 очок з 10 можливих, 2-ге місце, плюс 7,5 до рейтингу, затвердження в топ-50 й набуття статусу чотирисотниці. Погодьтеся: незлецький урожайний доробок! Якщо виокремлювати якісь партії віцечемпіонки Європи, то мені запам’яталося впевнене доведення переваги в ендшпілі ферзь проти тури й слона у двобої 8-го туру проти італійки російського походження Ольги Зіміної.

А кращою на континенті несподівано стала шахістка з Азербайджану Ульвія Фаталієва. Два роки тому вона вже здіймалася на європейський п’єдестал (тоді в Празі посіла 3-тє місце), а цьогорічні змагання виграла достоту за явною перевагою, на доволі короткій дистанції (10 турів) обійшовши найближчих конкуренток на 1 очко. Сама Ульвія зізналася в інтерв’ю азербайджанським медіа, що після 8-ми турів у неї з’явилося хвилювання, адже конче хотілося фінішувати першою. Зрештою, в 27-річної талановитої азербайджанки все вийшло якнайкраще! «Сьогодні здійснилася моя мрія!» – не приховувала емоцій по закінченні європейського чемпіонату Ульвія. І ще один важливий момент з інтерв’ю нової чемпіонки Європи. «Корисно мріяти про великі успіхи», – наголосила Фаталієва. Визнаю слушність цього девізу та закономірність звитяги представниці Азербайджану. Додам, що за перемогу Ульвія дістала призові в розмірі 10 000 євро (загальний фонд становив 60 000 євро, Букса за 2-ге місце дістала 8000 євро, а 3-тя призерка грузинка Лейла Джавахішвілі збагатилася на 7-тисячну суму).

Facebook. Наталія Букса

Юлія Осьмак не знала компромісів на цьому чемпіонаті: жодної нічиєї! В її активі 7 перемог, а в пасиві 3 поразки. Підсумок – 12-те місце й невеличкий мінус у рейтингу. Справжнім відкриттям чемпіонату (надто його першої частини) стала киянка Божена Піддубна. Талановита 15-річна юнка в перших 5-ти турах набрала 4,5 очки (в деяких партіях добирала найкмітливішого способу звитяжити!) та йшла 3-ю, поступаючись лідеркам не за кількістю очок, а за додатковими показниками. День відпочинку на користь Божені не пішов, адже по тому її турнірна хода відчутно уповільнилася. Однак якщо оцінювати турнір для Божени назагал, то додати більш як 166 пунктів до рейтингу – це просто феноменально! Й усі передумови для дальшого прогресу в нашої юної зірочки наявні! Позитивно склався турнір й для Маріци Цирульник та Єлізавети Гребенщикової: кількадесят рейтингових очок – непогані «сувеніри» з Родосу.

Якщо назагал казати про особливості змагань, то відзначу неучасть безпрапорних шахісток, які обрали свій азійський шлях у шахах. Як на мене, це є позитивом для шахісток з нашої країни, зокрема не виключаю того, що таке численне представництво України на Родосі не останньою чергою зумовлене відсутністю затятих путіністок (більше, ніж українок, на чемпіонаті Європи було лише представниць країни-господарки: 23 гравчині з Греції вийшли на старт змагу). Інша відмітна риса – рекорд за кількістю учасниць: 182 шахістки. В 2013 р. в Белграді було 169. І такий цікавий факт: у 5-му турі (напередодні єдиного дня відпочинку) в 90-та партіях було зафіксовано 30 перемог білих, 30 перемог чорних і 30 нічиїх. Абсолютний паритет! Аналогів на великих турнірах за швейцарською системою я не пригадую. Чорні не поступилися білим! Інший факт – типовий: найменшу кількість нічиїх (17) зафіксовано в 1-му турі. Зчаста саме на старті змагань за швейцарською системою опонують одне одному гравці з різним рівнем майстерності.

Що ж, після двох років безмедального застою на чемпіонатах Європи, маємо медальний здобуток. Уболіватимемо надалі за українок, адже цьогоріч на них очікує чимало цікавих змагань.

Олексій РИЖКОВ

За матеріалами

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»