Оге Харейде: грав у Сіті, цькував пресу за свиней, виганяв дружину з дому
Blue hair? 🔵 Don't care…@paulpogba and Pep Guardiola embrace at full-time after the Frenchman inspired a dramatic second-half comeback. 🇫🇷
Follow reaction live on Sky Sports Premier League or here: https://t.co/OSOlSS27ls pic.twitter.com/b2A845kTPW
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) April 7, 2018
Втім, далеко не усім в Англії та за її межами сподобалося рішення Погба пофарбувати волосся у біло-блакитний колір, який є традиційним для «містян». Багатьох фанатів «Сіті» такий вчинок Поля обурив, а екс-футболіст команди Оге Харейде, який на той момент був головним тренером збірної Данії, видав досить уїдливий коментар у бік Погба – одного з лідерів тодішньої збірної Франції, із якою скандинавам належало зіграти в одній групі на ЧС-2018.
«Він [Погба] грав проти «Манчестер Сіті» із волоссям, пофарбованим у біло-блакитний колір, можливо, він вибере червоно-біле забарвлення волосся, щоб зіграти з нами. Що вдієш, якщо він думає тільки про свої зачіски?» – сказав Харейде.
На цьому Оге не обмежився, і слідом «пройшовся» по шансах збірної Франції на ЧС-2018, заявивши прямо, що не бачить «триколірних» серед фаворитів турніру.
«Я не вірю у цю команду. Збірні, що знаходяться на вершині світового рейтингу, є найкращими у світі, але це не стосується Франції. Я бачив збірну Франції проти Швеції у Стокгольмі. В них немає нічого особливого», – сказав Харейде.
На груповій стадії ЧС-2018 збірні Франції та Данії зустрілися у третьому турі. Перед цією грою журналісти нагадали наставнику «триколірних» Дідьє Дешаму ці слова Харейде, сказані наприкінці травня 2018-го. Однак коуч збірної Франції відмовився вступати із колегою у заочні дебати, хоча й пообіцяв «не допомагати» супернику (французи на той момент вже гарантували собі вихід у плей-оф, а данцям для аналогічного результату турнірної боротьби в групі С потрібно було не програти у заключному поєдинку).
«Кожен може говорити все, що хоче, і він відповідає за свої слова. Це не особливо приємно, і мої гравці дуже добре знають, що сказав їхній тренер – вони можуть читати, вони можуть слухати – але це не те, що їх мотивуватиме завтра. Ні, ми не збираємося простягати їм [збірній Данії] руку допомоги, наша мета – стати лідером групи. У нас може бути два результати, щоб бути першими [нічия або перемога], але я ніколи не можу уявити, щоб я говорив своїм гравцям, що ми граємо на нічию. Ми граємо лише на перемогу. Нічия може бути вигідна обом командам, але я хочу, щоб моя збірна зробила все можливе для перемоги», – сказав Дешам.
Цікаво, що матч Данії та Франції все ж таки завершився внічию (0:0), що дозволило обом збірним вийти до 1/8 фіналу. На першій стадії плей-оф підопічні Харейде в серії пенальті вилетіли від хорватів (1:1, 2:3), а ось Франція дійшла до фіналу, де розібралася з тією ж збірною Хорватії (4:2), й стала чемпіоном світу – вдруге в історії.
Діставалося від Харейде і журналістам…
Втім, Оге Харейде вирізнявся резонансними заявами та зауваженнями не лише на адресу Погба та збірної Франції. У 2015 році, коли норвезький фахівець очолював «Мальме», його команді вдалося пройти в основну сітку Ліги чемпіонів-2015/16, подолавши у плей-оф раунді чемпіонської кваліфікації «Селтік» (2:3, 2:0).
Після першого матчу в Шотландії, який завершився для «Мальме» поразкою, воротар шведської команди Юхан Віланд в інтерв'ю з журналістами назвав гравців «Селтіка» словом «grisar», що у буквальному перекладі зі шведської означає «свині» («en gris» перекладається зі шведської саме як «свиня»).
У Шотландії навколо цих слів Віланда журналісти підняли галас, звинувативши шведів у неповазі та образливому відношенні, проте на прес-конференції напередодні матчу-відповіді Харейде у жорсткій манері відповів шотландському представнику преси, який порушив питання про «свиней».
«Якщо ви подорожуєте за кордон і збираєтеся писати про гравців зі Швеції, Норвегії, Німеччини, Іспанії чи Франції, вам потрібно вивчити слова та місцеві фразеологізми. Якщо ви вимовляєте слово «свиня», то це «grisar», проте грати як свиня – це означає грати брудно».
Після цих слів Харейде грюкнув по столу й додав: «Свиня в англійській мові – це щось інше, ніж у Скандинавії. У вас є слово, яке починається на «f» і закінчується на «k», і ви весь час його вимовляєте. У Скандинавії це щось інше. У Скандинавії не лаються матюччям. Тому треба шанувати інші мови! Ось чому мене засмучує преса: ви просто робите буквальний переклад слів, а потім ставите все це у заголовки. Єдине, чого хочу від преси, – це читати правду. Щоб правильно вимовляти слова, потрібно із повагою ставитися до мов та місць, куди ви подорожуєте».
Цікаво, що тоді, у ЛЧ-2015/16, «Мальме» Харейде потрапив до однієї групи із «Шахтарем». Тоді шведи обіграли «гірників» удома (1:0), але поступилися українцям на виїзді, причому без варіантів (0:4). Незабаром після цього Харейде залишив «Мальме», а потім прийняв запрошення стати біля керма збірної Данії.
… і навіть дружині тренера
Діставалося від Харейде не лише суперникам. Через футбол змушена була підлаштовуватися під характер та звичаї свого чоловіка і чоловіка Оге. Зокрема, влітку 2014 року, коли «Мальме», з яким на той момент працював норвежець, у плей-оф раунді чемпіонської кваліфікації Ліги чемпіонів належало зіграти з австрійським «Ред Буллом» із Зальцбурга, жінці довелося на кілька днів виїхати з дому, щоб не заважати чоловіку готуватися до відповідального протистояння!
Про це напередодні першої гри із австрійцями журналістам розповів сам Харейде.
«Я навіть відправив дружину подалі з дому, щоб я міг зосередитися та підготуватися. Можна сказати, я її вигнав і вона пішла у норвезькі гори. Коли справа доходить до такого, то я поринаю у свого роду окрему «бульбашку», в якій витрачаю багато часу на деталі та підготовку», – розповідав Харейде.
Читайте також: Боснійський слід, пропалестинський тренер, лідер грає з Маліновським
Не хотів грати з Ізраїлем через події у Газі
З найсвіжішого варто відзначити, що перед поєдинком проти збірної Ізраїлю у півфіналі плей-оф кваліфікації на Євро-2024 Оге Харейде заявляв, що не хотів би взагалі грати проти ізраїльської команди, аргументуючи це подіями, що розгортаються у Газі.
«Я не наважився б грати з Ізраїлем через те, що відбувається в Газі і через те, що вони зробили із жінками, дітьми та іншими невинними громадянами. Це робити не слід, і нам не слід грати цю гру, якщо ви запитаєте мене. Це дуже, дуже складно, і мені важко перестати думати про ці кадри, які ми бачимо щодня. Якщо ми не гратимемо, нас забанять і ми ризикуємо отримати покарання», – заявив Харейде в інтерв'ю PressTV.
Getty Images/Global Images Ukraine. Оге Харейде
Матч Ізраїль – Ісландія проходив на нейтральному полі. Ним виявився стадіон «Ференц Суса» у Будапешті. Незважаючи на те, що номінальна місткість арени становить майже 15 тисяч глядачів, на грі було лише трохи більше тисячі фанатів, а Ісландія здобула впевнену перемогу (4:1), зумівши добити суперника двома голами на 83-й та 87-й хвилинах, коли Ізраїль вже грав у меншості (на 73-й хвилині був вилучений захисник Рой Ревіво).
Перед матчем ізраїльські журналісти намагалися прояснити позицію головного тренера ісландської збірної, згадавши його резонансні коментарі у скандинавській пресі, але Харейде знову почав щось розповідати про фрази, які вирвані з контексту, і про помилки перекладу…
– Ви розмірковували на тему, на якій мало знаєтеся: ви шкодуєте про це? В Ізраїлі ми зіткнулися з різаниною, вбивствами, зґвалтуваннями, захопленнями заручників. Чому у вас така політична упередженість? – запитав журналіст з Ізраїлю.
– Я родом з країни зі свободою слова, мирної нації, – сказав Харейде після певної паузи, що настала після питання. – Іноді щось виймають із контексту, неправильно перекладають, з англійської на іврит, але я цікавлюся політикою, знаю про заручників. Ще я казав: звільніть заручників, припиніть бомбардування. Сумно грати у таких ситуаціях. Це футболісти, а не солдати – вони багато років грають в Європі, я нічого не маю проти цих гравців. Я, звичайно, потисну їм руку, бо вони футболісти, але я не вважаю справедливим починати зараз цю дискусію. Ми тут, щоб грати у футбол. Ми граємо проти футболістів, а не проти народу Ізраїлю.
Ось такий він, цей Оге Харейде…