Спецназ Бобкіна. Хокейна казка на український лад
Фото Дениса Носова. Олександр Бобкін
Новим головним тренером став Олександр Бобкін, знаний к минулому нападник, а на той час наставник молодіжної і юнацької збірних України. До початку великої війни Бобкін працював разом з Костянтином Буценком у білоцерківському «Білому Барсі», а після розколу в українському хокеї залишився в офіційному чемпіонаті і разом з групою колишніх підопічних почав виступи в чемпіонаті України під брендом БСФК, Броварського спортивно-фахового коледжу.
Бобкін добре знає молодих українських хокеїстів. Поки інші клуби вагалися щодо участі чи неучасті в чемпіонаті, «Дніпро» підписав цілу групу талановитих виконавців, які стали гарним доповненням для гравців збірної, голкіпера Едуарда Захарченка і оборонця Євгена Ратушного, разом із резервним голкіпером Максимом Сулютіним єдиних, хто залишився з команди довоєнного зразка. Бобкіну вдалося зібрати цілком боєздатний склад. Але ніхто не очікував, що в ході регулярного чемпіонату «щуки» почнуть регулярно кусати, перегравати за грою і результатом вкомплектованих досвідченими виконавцями «Кременчук» і «Сокіл». Тривалий час команда претендувала на перше місце в регулярці, але в підсумку фінішувала другою, слідом за «Кременчуком».
У півфінальній серії плей-оф рік тому «Дніпро» поступився «Соколу». У міжсезоння команду залишила ціла група провідних виконавців. Оборонець Артем Гребеник перебрався в фінський «Кеттеря», нападник Денис Бородай – у «Сокіл», ще один форвард Артем Целогородцев – у «Кременчук», нападники Олександр Койда і Микола Дворник – у новостворений «Київ Кепіталз».
Збирався переходити в Фінляндію, але не отримав дозволу на виїзд з країни капітан команди Євген Ратушний. Це добре, що залишився в команді він, що нікуди не став іти голкіпер Захарченко, що не покинули «Дніпро» такі бійці як Дмитро Кобильник, Артем Портний і Микита Лєсніков, що вдалося зберегти перспективних Микиту Сидоренка і Сергія Стецюру. Але цього було явно замало, щоб виступати бодай на торішньому рівні.
Фото Дениса Носова. Ілля Крикля
Знакових придбань у міжсезоння було два. Перше – до Сидоренка і Стецюри Бобкін повернув з-за кордону, спеціально щоб награвати під виступ молодіжної збірної на чемпіонаті світу, їх ровесника, 19-річного Іллю Криклю, котрий попередній сезон провів у молодіжній команді шведського «Віммербю». Друге – херсонців перед самим стартом чемпіонату поповнив 34-річний Валентин Алексюк, котрий навесні здобув у складі «Сокола» четверте в кар’єрі чемпіонство, але не отримав від керівництва киян пропозиції про підписання нового контракту на наступний сезон.
Сидоренко, Крикля і Стецюра грали разом, починаючи з дитячих років, у школі «Донбаса». Через те Ілля, опинившись у «Дніпрі», потрапив мов у рідну стихію. Ця трійка нападників миттю стала однією з найрезультативніших у чемпіонаті. Сидоренко з 61 очком (32 голи + 29 асистів) став найкращим бомбардиром регулярки, результативність Стецюри (21+24) і Криклі (11+33) теж вражала. Іллі забракло всього двох передач, щоб стати найкращим асистентом сезону. Ці два асисти обов’язково були б, якби не прикрість, яка трапилася з Іллею під час товариського турніру молодіжних збірних минулої осені в Чехії. Після одного з зіткнень Ілля втратив свідомість. «Просто відключилося світло, нічого не пам’ятаю», — казав він потім. Лікареві збірної Андрієві Купріяну при допомозі чеських медиків коштувало чималих зусиль, щоб уже в кареті швидкої привести юного хокеїста до тями. Іллю госпіталізували і вирішили не хвилювати звісткою про це маму, котра й без того довгий час переживає за чоловіка, який героїчно боронив «Азовсталь» і потрапив у російський полон. Зв’язку з татом Іллі немає…
Фото Дениса Носова. Валентин Алексюк і Микита Сидоренко
Так само швидко й безболісно прижився в «Дніпрі» і Алексюк-молодший. «Сходу все пішло добре, з тієї миті, як Олександр Бобкін зустрів мене на одеському вокзалі, — каже Валентин. – «Тримай банку пива», — говорить, ледь ми сіли в автівку. Дружній жест, я відразу зрозумів, що все буде добре». За словами Алексюка, який в українському хокеї побачив чимало, його вразив творчий підхід до роботи тренерського дуету Бобкін – Борисенко, постійний пошук чогось нового й оригінального. Для Валентина, якому український хокей виглядав рутиною, то був мов ковток свіжого повітря. Не дивно, що Алексюк став однією з ключових постатей у команді, при потребі вміло закриваючи чи позицію оборонця, чи центрального нападника однієї з перших ланок, зокрема тоді, коли через струс мозку випав зі складу Крикля.
У тренерів Бобкіна і Руслана Борисенка є гарна риса: вони вміють створити гарний мікроклімат у колективі і на тому тлі викристалізовувати сильні риси кожного хокеїста. В міжсезоння в хокейному середовищі дивувалися, навіщо «Дніпру» 24-річний оборонець Антон Стоцький, котрий попередній сезон провів у напіваматорському «Києві». Але хокеїст, який досі виділявся лише габаритами, продемонстрував, що може проявляти майстерність, забивати шайби і віддавати. В ході сезону він перетворився на одного з провідних оборонців команди.
Домашні матчі «Дніпро» цьогоріч проводив в одеському Палаці спорту. Де швидко став повноцінним господарем. Приноровившись до місцевих особливостей льоду, який один з суперників, нападник «Сокола» Максим Разумов влучно назвав «шорстким», херсонці отримували перевагу над всіма суперниками, які приїздили до них в гості. З 18-ти домашніх матчів сезону «Дніпро» програв лише два і обидва – «Кременчуку» (по разу в регулярці і плей-оф). Спеціально під переїзд в Одесу херсонці адаптували емблему клубу: від звичної щуки залишилися лише зуби, які гармонійно вклалися в один і символів Одеси, якір. Як виявилося, своїми в Південній Пальмірі херсонці стали не лише символічно.
«Дніпро» — команда, яка симпатична нейтральному вболівальнику рівно настільки, наскільки ненависна суперникам. Це пов’язано з ігровим стилем, сповідуваним «щуками», стилем, кусючим на грані фолу, а іноді й поза нею. Так, у команди є опора у вигляді наднадійної гри воротаря Захарченка, котрий витягнув не один поєдинок, є лідер за ментальними й ігровими характеристиками Ратушний. Але найперше «Дніпро» — то бойовитість і безстрашність. Не дарма тренери суперників називають цю команду «спецназом Бобкіна». Ці хлопці звикли гризтися за кожну шайбу, не шкодуючи себе і приперчувати таку гру словесно, виводячи опонентів з рівноваги «треш-током». То команда, яка не визнає авторитетів.
«Малі нахабні, лізуть у будь-яке зіткнення, не бояться жодних єдиноборств», — каже один із найгрізніших гравців нашого чемпіонату, кремезний оборонець «Тризуба» Кирило Фроленко. Причому ця безстрашність стосується всіх, починаючи з витонченого диспетчера Криклі і завершуючи гравцями третьої-четвертої ланок. Своєрідними символами цього стилю є два хокеїсти – Дмитро Кобильник та Ілля Щербак. Кобильнику лише 21, але на тлі більшості партнерів за командою він вже виглядає старожилом. Дмитро – уособлення духу колективу, його характеру й волі. В чемпіонаті-2023/2024 для «Дніпра» все почалося з сенсаційної перемоги над амбіційними «Київ Кепіталз» у столичному Палаці спорту. Вінцем зустрічі стала бійка за участю Кобильника, після якої Дмитро показав тренеру суперників Шахрайчуку на табло. А там горіли шокуючі для «монархів» 1:3.
Фото Сергія Солов'я. Дмитро Кобильник
Ілля Щербак – то особливе явище в українському хокеї. Торік він звернув на себе увагу, коли пофарбував волосся на рожево. Навесні, під час виставкового матчу проти «Белфаст Джаянтс» Ілля став єдиним з хокеїстів «Дніпра», хто відзначився закинутою шайбою у воротах Петера Чеха, легендарного футбольного голкіпера, який віднедавна став воротарем хокейним. А вже в національному чемпіонаті-2023/2024 Щербак проявив себе як головний крашер українського хокею. В окремих матчах Ілля примудрявся виконувати по два-три могутніх силових прийоми проти кремезніших і досвідченіших суперників. У ході сезону суперники іноді аж лютували, так хотіли віддати Щербаку поболісніше. Й іноді їм це вдавалося. Коли Олександр Бобкін на недавньому зборі юнацької збірної України в Словаччині запитав підопічних, під кого вони б найбільше не хотіли потрапити на льоду, ті в один голос відповіли: «Під Щербака». Ілля навіть не відреагував. Йому що хітувати, що забивати Чеху – емоції однакові.
У ході чемпіонату склад «Дніпра» став сильнішим завдяки двом обмінам: у «Кременчука» вдалося виміняти Дмитра Попережая на Гліба Вараву, в «Берсерків» — Анатолія Ревуку на Расіма Адбуллаєва. Варава, який за потенціалом є одним із найобдарованіших гравців України, швидко став одним із лідерів команди. Гліб провів прекрасний плей-оф і тепер вочевидь претендуватиме на повернення в збірну України. А те, як проявив себе ще один новачок — нападник Іван Омельчук, котрий теж виступав за «Берсерків» — вкотре демонструє, що тренерський штаб «Дніпра» здатен розкривати таланти вельми швидко. А візьміть Дмитра Мосюка, Дмитра Сапожника, Костянтина Яценка, Максима Кураха, Кирила Бортнікова. Багато фахівців знали про існування цих хокеїстів до старту нинішнього чемпіонату? Зараз це – вагомі бойові одиниці. Також суттєво додали у цьому сезоні нападники Михайло Цюра і Сергій Пойманов, який у минулому сезоні виступав за калуський «Легіон».
…Впродовж усього чемпіонату-2023/2024 Олександр Бобкін був єдиним тренером, котрий майже кожне післяматчеве інтерв’ю розпочинав зі слів подяки воїнам, «завдяки яким ми досі живі і граємо в хокей». Цей тренер ніколи не жалівся на суддівство. Навіть коли претензії виглядали доречними. Мовляв, не варто, особливо в цей час. Не жалівся Бобкін і на труднощі, пов’язані з побутом команди, на те, що хокеїсти, м’яко кажучи, мають проблеми з харчуванням і медичним забезпеченням.
«Спецназ Бобкіна» теж не жалівся. Труднощі загартовують, а вони звикли ці труднощі долати. Тільки ось в протистояннях з суперниками на кшталт «Кременчука», де матеріальних проблем немає взагалі, іноді важлива кожна деталь. Особливо коли це плей-оф і виграти треба не один матч, а цілих чотири. Не дарма Бобкін після заключного матчу серії сказав, що переміг той, хто на це більше заслуговував. Хокеїсти «Дніпра» проявили себе бійцями в кожному матчі і дорікнути їм складно. Але казка має властивість рано чи пізно закінчуватися. Головне, щоб у неї було продовження.