Вікторія ОНОПРІЄНКО: «На чемпіонаті Європи хочу показати свій максимум»
Sport.ua. Вікторія Онопрієнко
З 26 по 29 листопада в Києві пройде чемпіонат Європи з художньої гімнастики, титульним спонсором якого є TM Parimatch. Ці змагання вже увійшли до історії гімнастики як єдиний найбільший турнір в рік пандемії. І хоча футбольні турніри проходять з середини року, представникам ФГУ, на жаль, за свій чемпіонат довелося серйозно поборотися. Змагання багато разів перебували під загрозою зриву — то міжнародні інстанції не давали дозволу, то українські чиновники. Але, нарешті, сторонам вдалося прийти до компромісу.
Напередодні старту ми поспілкувалися з представницею України в особистій першості Вікторією Онопрієнко.
— Розкажи про підготовку до чемпіонату Європи. Як впливала обстановка в країні і світі на підготовку і на настрої в команді?
— Звичайно, через пандемію коронавірусу нам важко. У цьому сезоні було дуже мало змагань: кілька стартів на початку сезону і два — у вересні. Ми намагалися отримати користь із карантину, укладали угоди й налагоджували нові програми. Але відсутність досвіду виступів протягом цілого року дуже впливає на підготовку. Особливо це важливо, тому що в наступному році Олімпіада. Що стосується настрою, то новина про чемпіонат Європи нас усіх потішила і надихнула, з'явився стимул тренуватися. Настрій у збірній бойовий. Намагаємося тренуватися якомога краще і розслабитися психологічно. Ми всі безмежно вдячні тренерам за те, що вони домоглися проведення чемпіонату Європи в цьому році.
— Цілий рік важко тренуватися і не виступати, чи не було бажання все кинути і піти?
— У мене ніколи не було такого бажання. Я завжди себе підбадьорювала, що це тимчасові труднощі, які потрібно перетерпіти. Також мені допомагає підтримка тренерів і батьків, дякую за те, що вони завжди поруч.
— Багато випадків коронавірусу за останній час сталося саме в спорті. Чи були в збірній випадки коронавірусу?
— Ні. Нас регулярно перевіряють і, на щастя, всі здорові. Сподіваюся, що ніхто не захворіє.
— Як ти вважаєш, чи правильним було рішення проводити змагання в такий непростий рік?
— З точки зору спортсмена, безумовно, я вважаю, що правильно. Як я вже казала, без змагань дуже важко, тому що весь прогрес і всі зусилля зводяться нанівець. Організатори чемпіонату Європи ретельно підійшли до заходів безпеки. По-перше, змагання пройдуть без глядачів. Всі делегації зобов'язані надати негативний тест на коронавірус.
Гімнастки будуть розминатися в перегороджених частинах розминочного залу і не будуть перетинатися за лаштунками. У кожної збірної передбачена своя роздягальня. Всі, крім спортсменок, зобов'язані носити захисні маски і дезінфікувати руки. Існує спеціальна постанова ФІЖ зі списком правил, всі вони враховані і будуть дотримуватися.
— Як вплине відсутність глядачів?
— Звичайно, всім спортсменам у всіх видах спорту більше подобається виступати при заповнених трибунах. Подобається, коли вболівальники підтримують. Але в цій ситуації не було можливості організувати масовий захід із глядачами. Однак, організатори постаралися максимально згладити цей момент. Буде організована пряма трансляція, допущені фотографи і представники ЗМІ. Також у заходу є офіційні акаунти в соціальних мережах. Там будуть оперативно викладати результати, фото і відео.
— Якщо ти знаєш, поділися, як йдуть справи з фінансуванням чемпіонату Європи в такий кризовий рік?
— Так, фінансування в цьому році урізали всім, не тільки спортсменам. Багато людей по всьому світу зіткнулися з труднощами. Ми не стали винятком. Зараз у нас з'явився спонсор, якому ми дуже вдячні за фінансову підтримку та допомогу в організації чемпіонату Європи.
— Цього року ти перемогла на престижному міжнародному турнірі «Кубок Дерюгіної». Поділися враженнями від перемоги.
— Для мене це стало несподіванкою. Я не знала, на якому місці йду, які у кого оцінки. Про перемогу саме на цих змаганнях я мріяла з 4 років, коли пішла на гімнастику. Хочу подякувати своїм тренерам за їхню працю і віру в мене. Велике спасибі також за те, що підтримували морально, заспокоювали і налаштовували. Я задоволена собою, задоволена тим, як виступила. Перемога мене надихнула ще більше працювати, щоб удосконалювати виступи і показувати ще кращі результати.
— Чи ставиш ти собі мету на чемпіонат Європи?
— Мета одна — показати свій максимум. Зробити все чисто і щоб не було соромно перед собою і тренерами. В цьому році в особистій першості буде тільки одна медаль — в багатоборстві. Багатоборство — це сума балів за чотири види. Потрібно всі чотири види робити максимально добре, тому що одна помилка може далеко відкинути. Я буду робити ті ж програми, що і на Кубку Дерюгіної. З приводу місць я не хочу загадувати і щось прикидати, оскільки це дуже сильно заважає.
— На чемпіонаті Європи не буде багаторічних лідерів — збірної Росії. Як ти вважаєш, наскільки це відіб’ється на престижі турніру?
— Вони мали право відмовитися і відмовилися. На чемпіонат Європи заявилися більше 25 країн, так що без конкуренції ми не залишимося. Приїдуть титуловані спортсменки з Білорусі (Аліна Горносько, Анастасія Салос), Болгарії (Катрін Тасева і Боряна Калейн), Ізраїлю, практично всі топові країни. З Ізраїлю планує приїхати одна з найсильніших гімнасток світу — Ліной Ашрам.
— У збірній України в останні два роки дуже серйозна конкуренція за два перших номери, які представляють країни на найпрестижніших турнірах. Як це впливає на результат і настрій?
— Здорова конкуренція — це завжди добре. Вона допомагає рости і загартовує. Мене батьки з дитинства привчили підходити до справи з усією віддачею і багато працювати, щоб чогось досягти. Вважаю, що потрібно працювати над собою так, щоб кожен день бути краще, ніж учора. Конкуренція на килимі не заважає нам з дівчатами добре спілкуватися.
— На підставі чого тренери вибирали, хто поїде на чемпіонат Європи?
— Брали до уваги готовність, хто в якій формі, хто як виступив на чемпіонаті України і Кубку Дерюгіної.
— Ірина Дерюгіна в недавніх інтерв'ю називала тебе найпрацелюбнішою гімнасткою в Україні. За такої працездатності, як ти вважаєш, чого тобі не вистачає для перемог на найвищому рівні?
— Думаю, в першу чергу, стабільності і моральної стійкості. Ми з тренерами працюємо над цим.
Христина ПОЛЬСЬКА