Міні-футбол

Зірковий Оскар провів 8 років у Китаї. Чому він їде звідти тільки зараз

Getty Images/Global Images Ukraine

У січні 2017 року атакувальний півзахисник «Челсі» Оскар, якому на той момент було лише 25, здивував багатьох. Він погодився залишити Європу та клуб, у якому мав беззаперечний статус зірки та лідера, із яким вигравав Лігу Європи та ставав чемпіоном англійської Прем'єр-ліги, заради пропозиції пограти у Китаї за «Шанхай Порт» (на той час ще «Шанхай СІПГ», але називатимемо цей клуб на сучасний лад).

Безумовно, за талановитого бразильця «Шанхай Порт» довелося пристойно заплатити. Його трансфер з «Челсі» коштував китайцям 60 мільйонів євро, що стало (і досі залишається) рекордною сумою в історії клубу з Піднебесної. Крім того, за сумою угоди перехід Оскара опинився на третьому місці у сезоні-2016/17, поступившись лишень трансферам Гонсало Ігуаїна з «Наполі» до «Ювентуса» (90 мільйонів євро) та Поля Погба з «Ювентуса» до «Манчестер Юнайтед» (105 мільйонів євро). Але два останні були здійснені ще влітку 2016 року, через що перехід Оскара виявився найдорожчим трансфером зимового трансферного вікна того сезону.

Звичайно, головною мотивацією для Оскара на переїзд до Китаю стали гроші. Точніше, дуже великі гроші. У «Шанхай Порт» бразильцеві пообіцяли оклад у 24 мільйони євро на рік «чистими», тоді як у столиці Великобританії хавбек мав можливість заробляти близько 9 мільйонів євро. Футболіст чесно зізнався, що для нього гроші означають більше, аніж кар'єра та ефемерна можливість стати зіркою європейського футболу та виграти певну кількість престижних трофеїв на Старому континенті. Оскар виявився не лише прагматичний, а й чесний перед собою та своїми вболівальниками. Він заявив, що у Китаї зможе гарантовано забезпечити безбідну старість не тільки для себе, а й для усіх членів своєї великої родини, і що пропозиція від «Шанхай Порт» була із таких, від яких просто «неможливо відмовитися».

Втім, одразу після переїзду до Китаю Оскар, вочевидь, навіть не припускав, що надовго затримається у Піднебесній. Практично одразу ж, в одному із перших інтерв'ю в якості новачка «Шанхай Порт», бразильський хавбек наголосив, що все ще зберігає амбіції повернутися до європейського футболу та пограти на топовому рівні. Але планував, що відбудеться це після завершення його контракту із «Шанхай Порт», який із самого початку був розрахований на чотири роки.

View this post on Instagram

A post shared by Oscar Emboaba (@oscar_emboaba)

Тут також важливо нагадати, що одразу після переїзду до Китаю Оскар де-факто був викреслений зі списку футболістів, яких викликали до національної збірної Бразилії. Якщо до трансферу у «Шанхай Порт» хавбек мав регулярне місце у складі «селесао» та навіть зіграв усі сім матчів команди в рамках фінальної частини ЧС-2014, то вояж до Піднебесної миттєво позбавив футболіста можливості захищати кольори своєї батьківщини, і Оскар зупинився у збірній Бразилії на показнику в 48 матчів та 12 голів, які встиг награти вже до 25 років.

Та й перебування у Китаї для Оскара затяглося. В тамтешній Суперлізі хавбека настільки все влаштовувало, що у грудні 2019-го він оформив новий п'ятирічний контракт із «Шанхай Порт» на колишніх умовах, тобто із річним окладом у 24 мільйони євро. Усього через місяць після цього китайський уряд своєю директивою зобов'язав запровадити у тамтешньому професійному футболі «стелю зарплат» для легіонерів на рівні 3 мільйонів євро на рік. Остання обставина й стала початком кінця «великого футбольного проекту», який починали вибудовувати у Піднебесній, але так і не досягли бажаного: переважна більшість зіркових легіонерів у короткі терміни покинули китайські команди, а грати там залишилися лише ті, кому, як Оскару, поталанило заздалегідь забезпечити собі вигідні особисті умови у довгу, адже нововведення щодо «стелі зарплат» не стосувалися контрактів, підписаних до початку дії урядової директиви.

11 легіонерів, які не покинули Китай після закінчення ери шалених грошей

На відміну від багатьох інших легіонерів, Оскар залишався вірним «Шанхай Порт». Він регулярно з'являвся на полі та був безумовним лідером команди, проводячи у кожному сезоні Суперліги від 80% і більше поєдинків. Винятком став лише сезон-2022, коли хавбек провів тільки 3 матчі у липні, а потім остаточно отримав дозвіл від керівництва залишити клуб за сімейними обставинами. Цей крок з боку керівництва «Шанхай Порт», вочевидь, дуже зворушив бразильського гравця. На той час мама футболіста була серйозно хвора, і потребувала того, аби її зірковий син був поруч, допомагав як морально, так і фінансово та організаційно. Тому Суперлігу-2022 «Шанхай Порт» фактично завалив, фінішувавши лише на четвертому місці й пропустивши уперед «Чжецзян», «Шаньдун Тайшань» та «Ухань Фрі Таунс» (ця команда тоді вперше в історії стала чемпіоном, а до цього пройшла феноменальний шлях нагору, вигравши у 2020 році Другу лігу, у 2021-му – Першу, а у 2022-му – Суперлігу).

В 2023-му Оскар повноцінно повернувся до «Шанхай Порт», ​​і ця команда одразу ж стала чемпіоном. На фініші колектив, капітаном якого є бразилець, «привіз» аж п'ять очок «Шаньдун Тайшань», а сам Оскар став найкращим асистентом першості, віддавши 13 результативних передач. Щоправда, той сезон точно не можна було назвати найуспішнішим для бразильця. Свій головний перформанс Оскар залишив на сезон-2024.

2 листопада цього року в китайській Суперлізі було зіграно поєдинки фінального, 30-го, туру. «Шанхай Порт» із рахунком 5:0 розгромив «Тяньцзінь Цзіньмень Тайгер» і в черговий раз став чемпіоном, а Оскар записав на свій рахунок один забитий м'яч та одну результативну передачу. Всього ж у сезоні-2024 в рамках Суперліги бразильський хавбек наколотив 14 м'ячів у 29 поєдинках, а також віддав аж 20 результативних передач!

View this post on Instagram

A post shared by Sofascore (@sofascore_football)

Але на цьому китайський етап кар'єри Оскара закінчується. Хавбеку ще належить провести кілька матчів за «Шанхай Порт» в рамках Ліги чемпіонів АФК, а також у фіналі Кубка Китаю проти «Шаньдун Тайшань» (23 листопада), проте після цього він, найімовірніше, залишить клуб. Контракт Оскара розрахований до 31 грудня, і він вже давав зрозуміти, що після його завершення шукатиме собі нове місце роботи.

Чому Оскар, якому наразі усього 33, не хоче провести в Китаї ще кілька років, а потім завершити в Піднебесній кар'єру? Сам він у вересні цього року казав, що не може залишатися на чужині вічно, хоч йому й подобається Шанхай. Формально Оскар посилається на бажання знову пожити вдома, у Бразилії, де його рідним все ж таки набагато комфортніше.

«Я люблю Шанхай, але він надто далеко від дому для нас. Ми не можемо залишатися тут вічно. Моя мама старішає, мої сестри народжують дітей. Ми хочемо бути ближчими до дому», – заявив Оскар.

Але цього разу, мабуть, хавбек все ж таки лукавить. Справа в тому, що у «Шанхай Порт» не проти залишити його у своїх лавах і на майбутнє, але не здатні гарантувати такий самий контракт, як і зараз. Максимум, на що може претендувати Оскар у Китаї – це 3 мільйони євро на рік, встановлені відповідно до «стелі зарплат» для іноземців. Це у вісім разів менше за нинішню зарплату бразильця, яка, за даними Square Mile, у 2024 році була шостою в рейтингу найвищих серед усіх футболістів на планеті (більше за Оскара, за даними джерела, отримують лише Садіо Мане, Ріяд Марез, Карім Бензема, Неймар та Кріштіану Роналду).

Очевидно, що Оскар навряд чи втілить у життя і свою обіцянку повернутися в європейський футбол топового рівня. Після стількох років у Китаї 33-річний бразильський ветеран навряд чи здатний тягатися за якістю гри зі своїм ровесником бельгійцем Кевіном Де Брюйне, у діях якого багато фахівців вже також бачать ознаки очевидного спаду, спричиненого віковим фактором.

Тому прямо зараз бразильська преса передбачає, що Оскар матиме на вибір три варіанти в кар'єрі: повернутися назад на батьківщину, перебратися до США, або ж податись до Саудівської Аравії, яка, вочевидь, стала свого роду наступником моделі «шалених грошей» китайського чемпіонату.

Здається, що з огляду на попередній вибір Оскара, немає жодних сумнівів, де ми побачимо зіркового бразильця у наступному році. З іншого боку, він вже заробив стільки, скільки й не мріяв, а тому, можливо, справді настав час трохи пограти у футбол для душі. Невже гроші, яких при розумному ними розпорядженні вистачить не тільки Оскару, а й його дітям та онукам, виявляться важливішими для бразильця і ​​цього разу?..

За матеріалами

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»